Komentář k zařazování hudby na webové stránky

Pro kapelu je velmi dobře, když svoji hudbu ve formátu mp3 na web umístí. Protože nahrávkou se nejreprezentativněji předvede - tím, co je hlavní důvod její existence. Přitom se nemusí bát zmenšeného prodeje svých CD. Naopak, když se někomu písničky budou líbit, je větší šance, že si CD pořídí, než kdyby je neznal. Protože CD má lepší kvalitu zvuku. A ti, kteří to neberou s kvalitou mp3 tak vážně, si stejně CD nekoupí. Navíc spousta kapel ani CD nevydá, pak je mp3 na webu jediná příležitost k zeslyšitelnění. Určitě nejsem sám, kdo se sbíráním nahrávek nekomerčních kapel zabývá.

Teprve nedávno jsem si pořídil malinkej mp3 přehrávač (a je to dost xindl), a tak si všímám zádrhelů, o kterých jsem dřív nevěděl:

1) Název souboru a informace:

Většina nahrávek nemá vyplněné informace a tak se na malinkém displeji zobrazí nejčastěji jen Track 3, což je lepší případ, nebo 3 - O ek van e ba - Ne estn p ina, která po displeji cestuje, takže než ji přečtu, tak zestárnu. Většinou ale vůbec nevím, co vlastně poslouchám. Musím tedy dřív doma v počítači soubor přejmenovat a info doplnit, dokud ho vím. Ale to by měl udělat ten, kdo nahrávku na web dává. Návod (pokud má někdo lepší metodu, dejte mi vědět):

1.a) Název: Neměl by obsahovat velká písmena, mezery a diakritiku. Já nedoporučuji začínat název číslem (protože pak se pletou různé kapely do sebe, můj mp3 přehrávač nesnáší podadresáře a vše je podle abecedy), ale pár písmeny jako zkratka kapely a alba, pak číslo skladby a pár písmen názvu písně, příklad tvb01_zlostne.mp3

1 b) Informace: Dají se vyplnit třeba ve WINAMPu, když klinete pravou myší na název písně v playlistu a zvolíte View file info. Tady už můžou být velká písmena, mezery, ale i tady bez háčků, čárek a zakázaných znaků, po vyplnění dát update.

Poznámka:
Pro název souboru a informace nahrávek, které chcete umístit třeba na serveru www.freemusic.cz , platí jiné konvence. Vždy dodržte pokyny administrátora serveru, na který nahrávku posíláte!

2) Hlasitost:

Mezi nahrávkami z různých zdrojů jsou propastné rozdíly v hlasitosti. Když poslouchám v metru, některé písně vůbec neslyším ani s hlasitostí nadoraz, pak přijde jiná kapela a ohluchnu, musím okamžitě ubírat. Nestačí prostě zvuk nahrát do PC a převést na mp3. Je třeba v nějakém vhodném programu nahrát zvuk nejprve jako audio (xxxx.wav) a zkontrolovat, jestli není nahrávka přebuzená (detect clipping). Potom udělat normalizaci a tak sjednotit hlasitost. Správně provedená normalizace nemá vliv na kvalitu ani na dynymiku zvuku, program pouze přepočítá data tak, aby průměrná hlasitost nahrávky odpovídala nastavené hodnotě (pro hudbu se doporučuje 16 dB). Teprve potom převést na formát mp3.
Profické mp3 to mají, amatérské jsou propastně méně hlasité a místy zkreslené.

3) Kvalita:

Tady je problém s velikostí souboru. Leckdo dává jen ukázky 30 vteřin v mini kvalitě, dosud se lepší těžko umísťovaly i stahovaly. Jako základní možnost doporučuji toto zachovat. Už ale není problém umístit i stáhnout také ve standardní kvalitě 128kbit, 44100Hz Stereo. Pak má minuta hudby asi 1 MB.

4) Dostupnost:

Většina serverů i editorů se snaží blokovat možnost si skladbu uložit, jako třeba internetová rádia - umožní jen přehrát. Pro nekomerční kapely doporučuji zajistit bezproblémové stažení: Je třeba ve zdrojovém kódu stránky dát (v notepadu, či Poznámkovém bloku) odkaz absolutní cestou přímo na mp3 (nesmí tam být odkaz na html stránku, na které je relativní odkaz na mp3, ani jiný podfuk). Příklad:

Tohle v prohlížeči vypadá takto:
Chodím zlostně
a když na to v prohlížeči kliknete pravou myší a zvolíte Uložit cíl jako (Save target as), tak se dá bez problému stáhnout.
Uvedená písnička na www.volny.cz/xjm/tvb je příklad všech těchto zásad uplatněných.