Hudební dílna kapely TYLS

Hukot strojů, bušení kladiv, sykot kouřících kotlů a dusivě horký vzduch prosycený prachem a pachem potu skutečných mužů... Ano, přesně takhle to nevypadá v naší hudební dílně. Tvůrčí proces kapely TYLS by mnohem lépe vystihl obraz líné kočky, která se s plným břichem vyhřívá na slunci a nechává se ukolébat bzučením mouchy. Přesto se ovšem čas od času probudí k životu a tak se i u TYLSů někdy něco děje.

Rozhodli jsme se nechat náhodného návštěvníka těchto stránek nahlédnout do našich poznámkových bloků a odhalit zatím nehotové písně a nápady. Každý tak může posoudit naše vznikající dílka a případně se k nim vyjádřit, nebo je obohatit svými nápady.

Tato stránka se bude, jak věříme, velmi rychle měnit, jak bude přibývat nápadů. Bude tady zajímavé porovnání původního nápadu s výsledným provedením, až se jako hotová nahrávka a text objeví na webu.

Každý ohlas je vítán. Prosím napište nám.

Obrázek dílny

Nové písně (podle autora hudby)


Tomovy rozpracované věci

The Gift of Asher Lev

Tato píseň je poctou stejnojmenné knize amerického židovského spisovatele Chaima Potoka. Kniha je příběhem geniálního chasidského malíře Ashera Lva, který s snaží vpasovat svůj "nevhodný" talent do židovské ortodoxie.

Text
Předběžná nahrávka (3,5Mb) ve formátu mp3

Vznik: hudba - námět cca 1998, zbytek 2006; text - 2007
Co s ní dál: tato píseň čeká na řádné aranžmá

Instrumentálka

Jedná se pouze o krátký námět na možnou instrumentální skladbu. Původně byla zamýšlena jako předehra pro naše koncerty, ale zatím nebyla zpracována. Jirka také napsal na tento hudební motiv text o "barevném" životě u Spolany a i když ještě není jasné, jak by měl fungovat dohromady s hudbou, je možné, že ze zamýšlené instrumentální předehry vznikne samostatná píseň.

Nahrávka - jde pouze o rychlé zachycení několika motívků; jejich podoba ani spojení není konečné

Vznik: 2001
Co s ní dál: ze všeho nejdřív dopsat a pak se uvidí

Jirkovy rozpracované věci

Častý jev v naší kapele je společné dokončení a několikanásobné přetvoření původního nápadu. Takhle hlavně Tom dokáže původní nápad úplně změnit. Další častý případ je to, že písničku, kterou vymyslím, nejsem schopen zahrát, ale Tom si dokáže představit, jak jsem to myslel a provede ji.

Ani!

Dlouho rozepsaná a stále nedokončená abstraktní píseň.

Text včetně komentáře k jeho vzniku
Velmi předběžná nahrávka (4,2Mb) ve formátu mp3 ke stažení

Co s ní dál: nutno ujasnit aranž

To já - Dohajan

Toto je případ, kdy z jednoho nápadu vznikají dvě různé písničky. Jednou jsem v práci vymyslel písničku a protože tam nebyl klid ani příležitost, abych ji zazanamenal, došel jsem v polední pauze do prodejny, kde jako štamgast nakupuji kočičí žrádlo a poprosil prodavačku, že si v koutku nazpívám novou písničku, tady je autentická původní nahrávka (1,5Mb) ve formátu mp3 ke stažení a původní text

To jsem poslal Tomovi a ten obratem udělal novou verzi hudby, tady je nahrávka (2,3Mb) ve formátu mp3 ke stažení.

Jenže tahle hudba mi připadla k depresivnímu textu nesmírně optimistická a k této nové hudbě jsem vymyslel nový text Soumrak.Jenže Tom striktně odmítnul zpívat "Dědo, ty ji divočíš..." vzhledm k tomu, že věkem se to k němu nehodí. Horší ale bylo, že tenhle text jsem nepsal s Tomovým zpěvem a tedy nerespektoval frázování tam, kde byly třeba dlouhé slabiky. Společně jsme text měnili a měnili, až vzniknul text Dohajan a ten už je snad finální verze, kterou začínáme nacvičovat.

Mezitím jsem hrál v Metropoli (hospoda v ulici Anny Letenské, kde ve středu obvykle může zahrát, kdo přijde a má kuráž) a tuhle písničku jsem provedl jen křičenou bez doprovodu s relativním úspěchem, takže až se k tomu dostanu, nacvičím ji "a kapela" a tak ji doufám jednou nahraju.

TAJ!

Písnička, která vznikla jako vedlejší větev písně "Rozpory". Pytlouš přinesl hudební nápad a já na něj napsal text včetně komentáře. Jenže Pytlouš to myslel jinak a tak jsem na jeho nově markýrovanou hudbu udělal nový text Rozpory , kterého se zmocnil Tomáš a hudbu úplně předělal a už je hotová v sekci Nahrávky

Na text "TAJ !" svým vnitřním sluchem hudbu slyším, ale čeká na Toma, aby se dovtípil a provedl, co já slyším, ale nezahraju.

Zlatá svatba

Toto je skutečně písnička, kterou jsem rozepsal a nedokončil. Když jsme s Tomem jednou probírali moje desky s náměty, narazil jsem na ni a napadnulo mě, jak to zakončit.

Hudbu jsem si nahrál celou sám a ve velmi předběžné verzi (2,5Mb) je ve formátu mp3 ke stažení.

Malevil

Tato píseň je poctou knize Malevil Roberta Merla. Kniha líčí příběh a problémy komunity, která náhodou přežije nukleární válku. Ve stejném duchu se odvíjí i text písně. Hudební stránka Malevilu je ovšem poněkud komplikovaná a stále čeká na řádné ujasnění.

Text - prozatím není k dispoici
Notový zápis s akordy - prozatím není k dispozici

Co s ní dál: nutno ujasnit melodii a poté zaranžovat

Norimberk

Tenhle text je v definitivní verzi hotov už dlouho, hudbu jsem si nahrál celou sám a ve velmi předběžné verzi (6,2Mb) je ve formátu mp3 ke stažení.

Tom se toho ujal a udělal aranž, už to trénujeme a je to úplně jinak pojaté, až to nahrajem a dáme definitivní verzi na web, bude zajímavé porovnání. Prozatím je k dispozici zkušební ukázka aranžmá. Ta byla ovšem odmítnuta pro "přeslazenost" a bylo nutno pozměnit part kláves a kytar. Přesto se ale konečná verze již podstatně neliší.

Pytloušovy rozpracované věci

Půlnoc

Písnička tří různých textů a dvou melodií. Původní písnička byla Ave Maria s textem od Vyšína a hudbou od Pytlouše. Text byl správně Vyšínovsky ponurý (je to ten původní v komentáři), jenže našim nábožensky založeným klakistům se nezdálo vhodné a nenavazovalo na nic v textu ono závěrečné "Ave Maria". A Tomovi se nelíbila ponurost textu. Prakticky v tu samou chvíli jsme Tom i Jiřulka nezávisle napsali text jiný, přičemž jsem Toma naštval, když jsem nanesl, že tam pořád má Vyšínovské kříže, nadále je ponurý, a že textu nerozumím. Nicméně Tom prosadil, že na původní melodii se bude zpívat jeho text Půlnoční píseň. Tak můj text Půlnoc chvíli zůstal na ocet, ale Pytlouš už na něj udělal jinou hudbu, která je tady ve formátu mp3 ke stažení.