Texty písní ARC - Ajza's Recording Centre


Kočičí blues

text i hudba: Jiřulka, 1.10.2007

Denně mi po bytě chodí dva psi a několik koček,
takže zní z kuchyňskejch dveří trvale kočičí blues.

Číhají z obou stran dveří, tváří se, že chtějí projít,
jenomže po otevření ihned se otočí zpět

Že si to rozmyslely, a že tam jenom tak stály
snily si o misce žrádla, dveře je nezajímaly.

Když ale z kuchyně zazní konzervy otevírání,
v ten moment všechny jsou uvnitř, ať byly předtím kdekoliv

A zase ten pohyb zvěře. Vždycky, když otevřu dveře,
proběhnou tři do kuchyně a čtyři obráceně.

Jen jeden kocour je jiný, nečeká na nic a skočí,
packama se za kliku zavěsí a dveře si otevře sám

Kočičí blues . . . 2MB, 2:02

To jsem takhle v sobotu večer seděl s kytárem a starým zešitem textů jsem listoval a objevil se mi tam jeden starý text Jiřího Dědečka. Neslyšel jsem nikdy, jestli ho zhudebnil, kdysi na koncertě ho říkal jako básničku. Já jsem ten koncert nahrával, pak jsem z nahrávky udělal sestřih, originál i ten sestřih se mi časem ztratily. Já idiot jsem tyhle pásky půjčoval, protože tenkrát nebylo finančně ani časově možné udělat kopii. Já byl měkká povaha, nešlo mi o to něco mít doma usyslené, ale o to, aby se tyhle nahrávky šířily. A hlavně jsem si zase půjčoval další nahrávky od mých dlužníků na oplátku. Jistil jsem to papírem, kde jsem měl napsané, co jsem komu půjčil. Jenže jsem jednou čekal domovní prohlídku a všechny podezřelé pásky a jejich popisky jsem odvezl ukrýt, tedy ty, co jsem měl zrovna doma. Po čase jsem je zase v naprostém pořádku přivezl. Ten seznam půjčených pásků jsem schoval jinak, nechtěl jsem, aby ta jména někde vyšla najevo. Ale mezitím jsem zapomenul, kam. A už jsem ho nenašel. Takže jsem rozpůjčované pásky už nedokázal všechny vydobýt nazpátek. Ten můj sestřih někde mezi lidmi koloval. Asi tak v roce 2000 jsem od Jana Buriana dostal kopii kazety, na které byl právě ten můj sestřih. Jenže já hledám kulatý pásek Basf na cívce 15 cm. Kromě Šafránu z Čáslavské (s Burianem a Dědečkem) tam byly dvě stopy Jaroslava Hutky a třeba i Vychodil z Baráčnické rychty. Kdyby někdo měl tušení, kde se tenhle pásek nalézá, dejte mi vědět, je na něm sesřih toho nejlepšího z té doby.

No ale takhle v sobotu večer jsem si ten text prohlížel a jak to bývá u správných textů, on mi sám začal nabízet melodii i hamonii, která v něm je ukrytá. Harmonii jsem si zapsal, ale než jsem se dostal k tomu, abych to začal nahrávat, rozleželo se mi, proč bych měl zhudebňovat cizí text a začal jsem vymýšlet na tu onu melodii a harmonii text vlastní, dokončil jsem ho v pondělí při cestě v metru večer z práce.
V té době počet psů odpovídal textu, do součsnosti už prodělal několik obměn, víc obměn je v počtu koček, které umí skočit na kliku, už se to naučily tři další.